Slovenkám úvodný zápas na ME nevyšiel, Čiernej Hore podľahli 63:77

15.06.2013 Celý región

Vannes 15. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali v sobotu v prvom zápase ME s Čiernou Horou 63:77. V bretónskom Vannes na úvod bojov v A-skupine predviedli počas väčšiny duelu vzhľadom na okolnosti kvalitný výkon, ale v záverečnej fáze neskúsený tím nedokázal odolávať zlepšenému výkonu mierneho favorita.

V nedeľu sa opäť od 12.30 stretnú s Ukrajinou, v pondelok ich čaká súboj proti Turecku. Zo štvorčlennej skupiny do druhej fázy postupujú prvé tri tímy.

A-skupina – 1. kolo:
Čierna Hora – Slovensko 77:63 (33:35)
Štvrtiny: 14:18, 19:17, 26:17, 18:11

Zostavy a body: Dubljevičová 20, Škerovičová 13, Jovanovičová 12, Perovanovičová 7, Bjelicová 5, (Turčiničová 10, Aleksičová 8, Baletičová, Popovičová 0) – Tetemondová 13 (3 trojky), Kupčíková 6, Jurčenková 5, Kmeťová 2, Kubatová 1 (Vyňuchalová 13, Sujová 7, Lukačovičová 6, Brezániová a Baburová po 5).

TH: 30/25-16/10, trojky:4:5, osobné chyby: 19:26 (5 faulov Jurčenková), rozhodcovia: Baumanis (Lot.), Martinescuová (Rum.), Syryca (Biel.)
.
Základná zostava Kubatová, Kupčíková, Tetemondová, Jurčenková, Kmeťová nezačala úplne najlepšie a súper sa pomerne rýchlo dostal do náskoku (11:3). Hru oživili prvé dve striedania, najmä príchod Sujovej. V 8. minúte už bolo 13:11 pre Slovenky. Prvú štvrtinu (18:14) charakterizovali tri deviatky – 9 Sloveniek sa dostalo do hry a na palubovke dominovala 9-bodová Tetemondová, ktorá odohrala takmer 9 minút. Po krátkej prestávke výborne operujúca slovenská krídelníčka ťažila aj zo spolupráce s Kubatovou na rozohrávke a hra tímu mala vzhľadom na problémy v príprave naozaj peknú fazónu. Oba tímy hrali pomerne ofenzívne a hoci sa nevyhýbali najmä taktickým chybám, obraz zápasu bol dynamický. Slovenky viedli aj v polčase a s hráčkami Čiernej Hory sa naťahovali o vedenie aj v tretej časti. V jej závere však súper ušiel na 7 bodov a vo štvrtej desaťminútovke slovenské basketbalistky už nedokázali udržať s favoritom krok. Z hry sa už skôr vytratila Tetemondová a Kubatová s Kupčíkovou nedokázali dirigovať obmieňajúcu sa zostavu.

Ivan Vojtko, tréner SR: "Prvé tri minútky sme boli zaspatí, ale potom sme myslím odohrali výborný polčas. Aj začiatok druhého nám vcelku vyšiel, potom však pre mňa nepochopiteľne sme odišli. V závere sme sa na chvíľu aj akoby opustili a nechali Čiernohorkám odskočiť na viac bodov. Je to škoda, lebo si myslím, že sme vyslovene nesklamali. Súperky ale boli favorit a dokázali, že majú výborné individuality. Sú v tom aj skúsenosti, majú odohraté množstvo medzištátnych zápasov oproti niektorým našim dievčatám. Do zápasu s Ukrajinou sa budeme snažiť dať tím dokopy a odohrať kvalitných celých 40 minút. Bude to kľúčový zápas. Nechceme tu odohrať len tri zápasy, urobíme všetko, aby sme postúpili zo skupiny. Aj tento zápas v niektorých momentoch ukázal, že by sa nám to mohlo podariť."